On-line Den se Science on Stage 2020

V pátek 20. 11. 2020 jsme všem přihlášeným zaslali údaje pro připojení z emailu scienceonstage@seznam.cz.
Pokud Vám nedošly, neprodleně nás kontaktujte na email scienceonstage@seznam.cz.

21. 11. 2020 vás zveme na online Den se Science on Stage, na kterém se můžete seznámit s tím, co Science on Stage nabízí, seznámit se s úspěšnými českými projekty a vyzkoušet si i ukázky dílen, které povedou bývalí reprezentanti ČR na mezinárodních festivalech Science on Stage.

V čase mezi 9:00 a 17:00 nás čeká jedna zvaná přdnáška, jedna zahraniční dílna a pět dílen vedených českými účastníky předchozích festivalů Science on Stage. Podrobný program. U anotací jednotlivých příspěvků jsou zveřejněny pomůcky, které si můžete nachystat, abyste s námi mohli v dílnách experimentovat.

Protože příští mezinárodní festival Science on Stage, který je největším evropským setkáním učitelů přírodních věd, se bude konat v březnu 2022 v Praze, hledáme české učitele, kteří nás na něm budou reprezentovat. Hledáme učitele, kteří chtějí zažít úžasné čtyři dny plné pokusů a inspirace.

Na mezinárodním festivalu se sejde přes 400 učitelů z více než 30 zemí, aby si navzájem předvedli své vyzkoušené projekty, pokusy a nápady do výuky. Za dvacet let existence Science on Stage patřili čeští účastníci festivalů vždy k těm nejlepším, kteří se účastnili a odjížděli nejen s řadou ocenění, ale přiváželi spoustu nových nápadů a navázali mnohá nová přátelství.

Přihlásit se na seminář. (Do 18. 11. 2020)

Seminář je zdarma a je akreditovaný u MŠMT.
Seminář se koná v ZOOM, přihlášení účastníci obdrží den před seminářem odkaz na přihlášení.

Program on-line Dne se Science on Stage 2020

9:00 Úvod
9:10 Co nabízí (a potřebuje) Science on Stage záznam
Jitka Houfková
9:30 přestávka
9:40 Astronomické odhady a pár dalších astro-kratochvílí záznam, dodatek
Kateřina Lipertová
10:20 přestávka
10:30 Experimenty a měření s ovocem a zeleninou záznam
Jitka Soukupová
11:10 přestávka
11:20 What happens next? záznam
David Featonby
12:20 přestávka
13:20 Za vším hledej elektrony záznam
Stanislav Daniš
14:20 přestávka
14:30 Tlak a vztlak záznam
Zdeněk Hubáček
15:10 přestávka
15:20 Hrátky s tekutinami záznam
Věra Koudelková
16:00 přestávka
16:10 Zachraň princeznu! – Fyzikální úniková hra záznam
Peter Žilavý
16:50 Závěr záznam

Anotace přednášky a dílen

Zvaná přednáška

Stanislav Daniš: Za vším hledej elektrony
Co mají společného spektra atomů a vodivost kovů? Proč voda vře až při 100oC, zatímco podobné látky (H2S, H2Se) prochází varem při daleko nižších teplotách? Může být sloučenina lékem a jedem zároveň? Proč jsou některé látky magnetické? Proč jsou prvky v periodické tabulce umístěny právě tam, kde jsou? Jak se na tom podílí struktura jejich atomů? Může mít prvek různé vlastnosti? Jak už asi tušíte, „za vším hledej elektrony“, první elementární částice, které lidstvo objevilo. Zjistíme, jak byly objeveny a poznány jejich jedinečné vlastnosti a jak ovlivňují chování látek. A nejen to, elektrony můžeme svět také poznávat, například pomocí elektronových mikroskopů.

Dílny

David Featonby: What happens next?
A strategy to engage students. Short experiments with often discrepant outcomes. Some will be suited to all ages...

Kateřina Lipertová: Astronomické odhady a pár dalších astro-kratochvílí
Zkusíme uchopit a díky tomu lépe pochopit naši sluneční soustavu. Bude to tedy fyzika „hlavou a rukama“ v projektu, který byl původně určen pro žáky 3. - 6. tříd ZŠ, kteří s astronomií začínají, ale který jsem vyzkoušela se svými sekundány, kvintány, oktavány i s kolemjdoucími Plzeňany na Dnech vědy a techniky 2015 v ulicích města. A fungovalo to! A jako bonus tzv. Polydensity Bottle, kterou jsme loni obdivovali na SonS v Lisabonu.

Jitka Soukupová: Experimenty a měření s ovocem a zeleninou
Ovoce a zelenina se dá využít nejen v kuchyni, ale i při školním či domácím experimentování a měření. Podíváme se, jaké divy dokážeme s kiwi, odhalíme tajemství různě oloupaných mandarinek, zamyslíme se, proč někdy cherry rajčátka plavou a někdy ne a nejen změříme, ale i ochutnáme meloun. A na závěr na vás jako bonus čeká pár optických klamů, ve kterých bude také figurovat ovoce či zelenina.
Pomůcky: Pokud chcete doma experimentovat z větší části společně on-line, připravte si tři průhledné velké sklenice nebo tři velké průhledné kelímky, větší množství vody, plechovku nebo malou láhev Sprite, cukr krystal a lžíci, tři mandarinky, dvě kiwi a několik cherry rajčátek a několik kuliček hroznového vína.

Zdeněk Hubáček: Tlak a vztlak
Dílna zaměřená na hrátky s přetlakem a podtlakem bude doplněna pokusy s aerostatickou vztlakovou silou v plynech. Zkusíme společně vyrobit dasymetr pro pokusy ve vývěvě a ukážeme si jednoduchý postup pro výrobu malých, velkých i maximontgolfier. Zařadíme i rozbor krátké básnické formy haiku: Na váze břicho nevtahuj.
Pomůcky: pingpongový míček, brčko standard 5mm, brčko maxi, matice M6 nebo pár centimetrů trubičkové cínové pájky, vršek od PET se širokým hrdlem vyplněný plastelínou, špendlík (lépe se skleněnou hlavičkou), nůžky a odlamovací nůž + jeden náhradní břit, nejtenčí pytlík do odpadkového koše alespoň 30 l nebo kus mikrotenové krycí folie tloušťky 7 um, tavné lepidlo + pistole, transformátorová páječka (nebo hřebík, kleště, hořák/svíčka), dřevěné pravítko (stačí kus dřevěné laťky), větší kus kartonu jako podložka pro svařování fólie

Věra Koudelková: Hrátky s tekutinami
V rámci workshopu se podíváme na netradiční lodičky ve vodě a plynech, vyrobíme podivná letadélka, ale vyzkoušíme třeba i experiment ukazující globální oteplování - část experimentů si vyzkoušíte sami, na část dostanete návod, jak je vyrobit.
Pomůcky: Sklenička/kelímek s vodou, nůžky, izolepa, kousek alobalu, pravítko

Peter Žilavý: Zachraň princeznu! – Fyzikální úniková hra
Přeneseme se do říše pohádek, kde děsivý drak vězní princeznu na svém hradě plném fyzikálních a technických tajemností. Pomocí fyzikálních pokusů se pokusíme princeznu vysvobodit. Budeme k tomu potřebovat vyrobit lupu z vody nebo sestrojit magnetický vláček.
Pomůcky: sklenička s vodou a pokud jste nedostali pomůcky poštou, tak si připravte podložní sklíčko do mikroskopu nebo kousek pevnější průhledné plastové fólie obdobné velikosti a kapátko.

VĚDA NA SCÉNĚ: FOR TEACHERS FROM TEACHERS

 

Co je Science On Stage

Věda na scéně 2009-11

Věda na scéně 2012-13

Věda na scéně 2014-15

Věda na scéně 2016-17

Věda na scéně 2018-19

 

Science On Stage - Europe

 

Výkonný výbor SonS ČR:
doc. RNDr. Zdeněk Drozd, Ph.D. (MFF UK)
RNDr. Jitka Houfková, Ph.D.
(MFF UK)
Mgr. Jana Havlíková Bittnerová (iQpark/iQlandia)

 

Kontakt: scienceonstage@seznam.cz

 

Partneři projektu:
MFF UK Praha
iQpark/iQlandia

 

Finanční podpora:
MFF UK Praha
Jednota českých matematiků a fyziků